EVCİL HAYVANIN SAĞLIĞINI EVDE KONTROL ETME

evcil hayvan sağlığı

Evcil hayvanın sağlığını evde kontrol etme nasıl olur ? Ya da hasta olup olmadığını sağlığının nasıl olduğunu anlamamıza yarayan bir kaç ipucunu bu yazımızda size anlatacağız.

DİŞ ETİ KONTROLÜ

Köpeğiniz veya kedinizin ne kadar sağlıklı olduğunu anlamak için ilk planda diş etlerini kontrol ederek bir fikir edinebiliriz.Diş etlerinin mümkünse rengine bakarak başlıyorsunuz.Güzel ve renk olarak pembe olmalı ve diş etlerinde çiller veya lekeler bulunmamalıdır.Ayrıca dilin rengine bakmamız bize bir fikir verebilir.Siyah renkli bir dil ile karşılaşırsanız bu da önemli bir bulgudur.Diş etinin rengi düzgün ise üstüne bir beş saniye bastırıp kontrol etmek de önemlidir.Eğer aynı pembe rengi bastırdıktan sonra tekrar geri geliyorsa sıkıntı yok demektir.

SOLUNUM KONTROLÜ

Diğer kontrol edeceğimiz şey solunum hızıdır. Şimdi köpekler ve kediler için normal solunum hızı dakikada sekiz nefesten 40 nefese kadar değişmektedir.Genellikle göğüsün üstüne elimizi koyarız 15 saniye sayarız. Ve sonra atım sayısını dört ile çarparız.Dakika da 20 nefes normal sayılmaktadır.

NABIZ KONTROLÜ evcil hayvan sağlığı

Kontrol edeceğimiz bir sonraki şey nabız hızıdır.Femoral nabız olarak adlandırılan bu nabız çeşidi bacağın altındaki kasık bölgesinde uyluk türünün içindedir.Elimizi kasık bölgesine koyup 15 saniye bekleyip dört ile çarpın genelde kalp hızı dakikada 80 atım gösterir ki bu normal kabul edilmektedir.

ATEŞ KONTROLÜ evcil hayvan sağlığı

Son kontrol edeceğimiz şey sıcaklık yani hayvanınızın ateşini ölçmek olacaktır.Bun kontrol etmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.Ama en sağlıklı ve kesin sonuç alan yöntem rektum bölgesine yani makat bölgesine dijital termometre sokup kontrol etmektir.Bunu yapmadan önce termometre ucunu alkolle temizlemeniz gerekmektedir.Evcil hayvanınızın bu şekilde mikrop kapmasını engellemiş olursunuz.Termometreyi temizlendikten sonra yavaşça uyarı verene kadar makat bölgesinde tutmamız gerekiyor.Uyarı verdikten sonra makat bölgesinden çıkartıp dereceye bakmamız yeterlidir.Sıcaklık 101 e kadar normal sayılmaktadır.Daha fazla ya da daha az olursa sıkıntı var demektir.

Son olarak bu yazımızda genel hatlarıyla hayvanınızın hasta olup olmadığını basit yollara anlamanızı sağlayan bu yöntemler net cevabı vermez.Muhakkak bir hekime başvurmanız gerekmektedir.Yanlış teşhis ya da tedavi hayvanınızın sağlığını etkileyebilir.Bu konuya çok dikkat etmek gerekmektedir.

ı ,evcil hayvan sağlığı ,evcil hayvan sağlığı

VETERİNER FAKÜLTELERİ YURT DIŞI

https://www.petcim.com/

One thought on “EVCİL HAYVANIN SAĞLIĞINI EVDE KONTROL ETME

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir